Novinky

Vepřové hodování patří k zimě

Tradiční česká zabíjačka neodmyslitelně patří k zimnímu období. Podívejte se, kam můžete v nejbližších dnech vyrazit za jelítky, jitrničkami a dalšími vepřovými specialitami. 

Zabíjačka byla na venkově vždy významnou událostí, kvůli které se sjížděla celá rodina a přátelé. Kromě jitrnic, jelítek a ovaru poskytovala hospodyním také zásobu sádla na celý rok a díky konzervaci také zásobu masa až do žní. Tradičně se zabíjačka koná v chladnějších měsících. Zabíjačkové speciality jsou totiž málo trvanlivé a proto se maso bez ledičky nedalo dlouho skladovat. V minulosti bývalo dokonce zvykem plánovat na zimní měsíce i svatby, které byly s vepřovými hody často spojené. Navíc od jara do podzimu lidé pracovali na polích a statcích a neměli na hodování a oslavy čas. 

První, co většinou hosté dostanou na stůl, je ovar, který se vaří z hlavy, kolen, plecka, případně i krkovice. K masu se do hrnce přidává nové koření, bobkový list, kmín, někdy i trochu kořenové zeleniny a cibule a vše se vaří do měkka. Ovar se podává s čerstvým chlebem, hořčicí a křenem.

Zbylé maso slouží jako základní surovina pro výrobu jaternic a tlačenky. Řezník rozseká vařené maso téměř na kaši jen za pomocí tzv. kolébky, přidá do něho syrová játra a koření, sůl a česnek a vytvoří směs - prejt, který plní do pečlivě vypraných střívek za pomoci pístu. Zkušení mistři řezníci však umí plnit střívka ručně, což je opravdové umění. Nakonec obvykle celá rodina uzavírá naplněná střívka spejlemi.

Tlačenka se plní do vepřových žaludků nebo dnes i do umělých střívek. Rosol v tlačence vzniká z uvařených kůží.  V některých krajích se dělají také kroupová jelita, nebo černá tlačenka, do které se přidává vepřová krev. Ta je také základní surovinou zabíjačkové polévky, která se připravuje z vývaru v němž se před tím vařil ovar, jelítka a jitrnice. 

Velice populární je také zabijačkový guláš s čerstvého masa, jater, ledvin, jazyka a mozečku. Dělá se hustý a okořeněný majoránkou voní do daleka. Jí se s chlebem.

Další specialitou je sulc. Ten se vaří z vepřových nožiček a kolen společně s cibulí, kořenovou zeleninou, kořením (bobkový list, nové koření, pepř) a solí a dochucuje se octem. Uvařené maso se obere, rozkrájí, dá se do formy a přelije se vývarem, který v chladu ztuhne. Podává se  s pepřem s cibulí, octem a chlebem. V každém kraji se při zabíjačkách připravují jiné speciality. Někde se zabíjačka neobejde bez klobás, jinde dávají přednost paštikám, někde se maso konzervuje, jinde se zase udí.

Nesmíme zapomenout ani na již zmíněné sádlo, které se škvaří většinou až nakonec. Domácí škvarky se pak jedí samotné s chlebem nebo se z nich vyrábí pomazánka.

A pokud už se vám sbíhají sliny, nechte se inspirovat a vyražte na vepřové hody. Konají se v těchto dnech po celé republice. Zde najdete tipy na tradiční zabíjačkové hody, kam se můžete za zabíjačkovými specialitami vydat už tento víkend. 

Archiv novinek

FOOD – evropský program pro kvalitní a vyvážené stravování zaměstnanců během pracovního dne.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace