Novinky

Nejtrhlejší vánoční zvyky světa

Na mši na kolečkobvých bruslích

Ve venezuelském Caracasu se věřící sjíždějí na první svátek vánoční do kostela na kolečkových bruslích. Aby jejich cesta na ranní mši byla bezpečnější, bývají uzavřené některé silnice.

Švédská koza
Vánoční koza je obrovská slaměná figurína, kterou ve švédském městě Gavle staví pro štěstí. Bohužel ne vždy se koza dožije Vánoc.

Sladký bobek

 

Ve Španělsku děti celé týdny před Vánoci krmí dřevěné polínko Caga Tió, aby se o svátcích vykakalo. Má namalovaný obličej a sedí pod plachetkou. Ve skutečnosti je duté a rodiče ho před nadílkou tajně naplní sladkostmi.

 

Kakající panáček

Katalánský kakánek je hodně bizarní vánoční zvyk. Kakající figurka zvaná Caganer symbolizuje úrodnou půdu a mnoho štěstí do nového roku, takže ji musí doma mít každý.

Pavučiny na stromku

Najít pavučiny na vánočním stromečku byste asi nechtěli. Na Ukrajině je to naopak známka obrovského štěstí, proto si tam stromečky zdobí umělými pavučinami a pavouky.

Velryba místo kapra

 

V Grónsku mají prazvláštní štědrovečerní pochoutku. Je to kiviak, což je syrové maso z alky, které se nechává pár měsíců zrát v tulení kůži pod kamenem. Další dobrotou je velrybí kůže s pořádnou vrstvou tuku.

Japonsko miluje KFC

Někde se o Vánocích pojídá kapr, jinde krocan a Japonci vyráží hromadně do KFC. Už po mnoho let je fast food KFC spojován v Japonsku s vánoční tradicí. Může za to reklamní kampaň, kterou fast food kdysi spustil, a která zafungovala na očekávání skvěle. O Vánocích v Japonských KFC "padne" více než čtyřiadvacet tisíc přepravek s kuřaty, což je pětkrát víc než ve zbytku roku.

Archiv novinek

FOOD – evropský program pro kvalitní a vyvážené stravování zaměstnanců během pracovního dne.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace